Kültürel miraslarımız toplumumuzun zenginliğini oluşturmaktadır. Toplumsal kültürel kimliğimizin yeni nesillere aktarılması, toplumsal hafızamızın oluşturulup taşınması açısından çok önemli yer tutan etkinliklerin sürdürülebilirliği ve standardizasyonu büyük değer teşkil etmektedir.

2020 yılında yapılan Hacı Bektaş-ı Veli 749. Anma Yıl Dönümü Etkinliğini pandemi şartlarında UNESCO, Nevşehir Valiliği, Nevşehir Belediyesi, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Hacıbektaş Kaymakamlığı ile Hacı Bektaş Veli Makamında gerçekleştirmişti.

Etkinlik Alevi Bektaşi Toplumunun öncülerinden 25 Alevi Dedesi, 10 Halk Ozanı, 25 İş İnsanı 10 Sanatçı 96 Alevi Bektaşi Derneği ve Kanaat Önderlerinin Katılımı ile 250 katılımcılı bir program icra edilmişti.

Program UNESCO Genel Konferans Başkanı, Unesco Türkiye Milli komisyon Başkanı ve Yerel Temsilciler ile Kültür ve Turizm Bakanı konuşmaları ile gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde ilk kez bu kadar organize ve büyük gerçekleştirilen etkinlik birlik beraberliğimize hizmet edecek ve toplumsal ayrışmayı minimize edecek eşsiz bir sonuç çıkardı.

2021 yılında ise İnsanlığın Özü, Pir Veli’nin Sözü sloganı ile yola çıkılarak Unesco Hacı Bektaş Veli 750. Anma yılı kapsamında daha görkemli ve yoğun katılımlı bir etkinlik gerçekleştirildi.

Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Yıl Dönümü Anma Etkinlikleri 2022 yılında 13 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

İndir Image PROJE SUNUMUNU